Poznaj nas


„Postrzyżyny Ziemowita”. Odświeżamy nasze wystawy

Zdjęcie ilustrujące artykuł: „Postrzyżyny Ziemowita”. Odświeżamy nasze wystawy

Na naszych wystawach czasowych i stałych wprowadzamy zmiany, dzięki którym będą mogły zostać przedłużone, a także wzbogacone o nowe eksponaty.
Trwająca od maja wystawa „Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku” została nie tylko przedłużona do końca października br., ale także część znajdujących się na ekspozycji prac podlega obecnie wymianie. Jest to związane z wymogami konserwatorskimi i ściśle określonymi zasadami eksponowania materiałów wrażliwych na działanie światła. Wymiany dzieł, rozpoczęte już w lipcu potrwają do końca sierpnia.
Na wystawie nie zobaczymy już obrazu Włodzimierza Tetmajera pt. „Piastowi goście”, który wrócił do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Jego miejsce zajął – pierwszy raz publicznie pokazywany – obraz krakowskiego malarza Lucjana Jabłońskiego, pt. „Pielgrzymi u Piasta” (inny tytuł obrazu to „Postrzyżyny Ziemowita”) z 1863 roku. Ciekawy jest owalny kształt tego dzieła i użycie jako podobrazia blachy zamiast płótna. 
Największy zbiór grafik, który podlega wymianie pochodzi z Muzeum Krakowa. Są to m. in. rysunki Zofii Stryjeńskiej z lat 20 XX wieku z projektami kostiumów do spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Duża wymiana nastąpi 23 sierpnia. Zastąpionych zostanie ponad 20 prac na papierze, pochodzących z Muzeum Narodowego w Poznaniu. W tym zbiorze na szczególną uwagę zasługują projekty kostiumów i scenografii do baletu „Swantewit” z 1948 roku.
Nasza druga wystawa czasowa: „Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej” otwarta w końcu września 2020, została przedłużona do końca grudnia 2021 roku.
Natomiast wystawa stała, zatytułowana: „Sztuka romańska w Polsce” zyskuje nowy eksponat. Jest to makieta najstarszej murowanej świątyni ufundowanej przez Mieszka I w miejscu gdzie obecnie stoi gnieźnieńska katedra.
„Powstanie hipotetycznego modelu rotundy pw. NMP, o której istnieniu i formie archeolodzy wnioskują na podstawie odkrytych zachowanych reliktów oraz przekazów źródłowych jest wynikiem wielu lat badań i dociekań kilku pokoleń archeologów, którzy eksplorowali gnieźnieńskie Wzgórze Lecha.” - mówi dr Tomasz Janiak archeolog z naszego Muzeum, prowadzący od wielu lat prace wykopaliskowe na Wzgórzu Lecha i autor naukowych publikacji, w których podsumowuje wyniki swoich badań poświęconych gnieźnieńskiej rotundzie NMP.

Na wszystkie wystawy serdecznie zapraszamy!



Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze