Nasza oferta
"Chrzest-św. Wojciech-Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna"
.jpg)
Wystawa opowiadała ona o konsekwencjach politycznych i kulturowych przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Na przykładzie Gniezna pokazywaliśmy te konsekwencje dla całej Polski w okresie całego średniowiecza. Dużo miejsca poświęciliśmy też rozwojowi kultu św. Wojciecha, nieodłącznym elementem początków chrześcijaństwa w naszym kraju, a także mocno związanego z Gnieznem.
Na wystawie prezentowaliśmy prawie dwieście zabytków pochodzących z całego okresu średniowiecza. Z czasów wczesnego średniowiecza, a więc z okresu kształotowania się chrześcijaństwa na ziemiach polskich zachowało się niewiele - głównie drobne przedmioty liturgiczne. Spośród nich zaprezentowaliśmy rzadko pokazywany nóż liturgiczny z Ostrowa Lednickiego. O wiele więcej zachowało się zabytków związanych z tematyką chrześcijaństwa z wieków późniejszych. Są to zarówno przedmioty liturgiczne, szaty ale również księgi.
Szczególne ważnym eksponatem prezentowanym na wystawie był tzw. Kodeks Matyldy, którego dużą część stanowi księga liturgiczna. Najważniejszym jej elementem jest list dedykacyjny księżnej Matyldy, dla Mieszka II. Księga odkryta przypadkowo na terenie Niemiec w XIX w. została zagubiona i odnaleziona ponownie dopiero w II poł. XX w. Zabytek teb był prezentowany w Polsce po raz pierwszy od czasów wczesnego średniowiecza. Przyjechał do naszego Muzeum z biblioteki w Düsseldorfie.
Patronatu honorowego wystawie udzielili: Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starosta Gnieźnieński – Beata Tarczyńska oraz Prezydent Miasta Gniezna – Tomasz Budasz.
Wystawa otwarta była w naszym Muzeum od 11 marca do 25 października 2016 r.
Organizatorzy:
Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Współorganizatorzy:
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie
Urząd Miejski w Gnieźnie
Kurator:
Tomasz Janiak
Aranżacja:
prof. dr hab. Sławomir Kuszczak
prof. dr hab. Weronika Węcławska-Lipowicz
Projekty graficzne:
AVANTGARDE BRANDING STUDIO
Realizacja:
Zespół Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Patronat medialny:
Polskie Radio, Radio Merkury, TVP Kultura, Przewodnik Katolicki, Przemiany na Szlaku Piastowskim, Tydzień Gnieźnieński, historia.org.pl, gniezno24.com, e-gniezno.pl, informacjelokalne.pl, moje-gniezno.pl, popcentrala.com
rezerwacje@muzeumgniezno.pl
Dane kontaktowe
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl
NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382
PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816
Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl