Poznaj nas
Aktualności
WYDARZENIA
Nowe przygody Borki i Sambora
Piaty tom serii komiksów "Borka i Sambor" już w dobrych księgarniach i, oczywiście, w naszym sklepie muzealnym.
IMG
”Złoto Aborygenów – Paweł Strzelecki i Modest Maryański”. Spotkanie w Trzemesznie
W ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli”. Tym razem w Trzemesznie, pod tytułem: ”Złoto Aborygenów – Paweł Strzelecki i Modest Maryański.” Bohaterowie spotkania związani byli zarówno z Trzemesznem, Gnieznem, jak i Australią. Jeden z nich wytyczał geografię kontynentu, drugi był właścicielem kopalni złota i upatrywał w Australii drugą Polskę.
KOMUNIKATY
„Postrzyżyny Ziemowita”. Odświeżamy nasze wystawy
Na naszych wystawach czasowych i stałych wprowadzamy zmiany, dzięki którym będą one mogły zostać przedłużone, a także wzbogacone o nowe eksponaty.
KOMUNIKATY
Piast Superstars
Projekt „Piast Superstars” zakłada stworzenie i publikację utworów audiowizualnych, z których każdy będzie osobną opowieścią o władcach z dynastii Piastów doby wczesnego średniowiecza. Nowatorskość przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu formy muzyki rockowej oraz konwencji teledysku do przekazania treści historycznych.
IMG
Spotkanie pt. „Melancholia a sopran polski z Witkowa – Claire Dux”
Drugie spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli” realizowane w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna dedykowane było wybitnej divie operowej z Witkowa. Claire Dux śpiewała w największych salach operowych zarówno Europy jak i USA. Życie i niesamowite podboje artystyczne „dziewczyny z Witkowa” przybliżył gnieźnieński regionalista, śpiewak operowy Dawid Jung.
KOMUNIKATY
Badania georadarowe na Wzgórzu Lecha
Nasze Muzeum rozpoczęło zadanie pod nazwą „Opracowanie i publikacja badań wykopaliskowych w Gnieźnie, prowadzonych w latach 1948 -1953", które otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych” Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Rezultatem tego projektu będzie publikacja książkowa, zawierająca interdyscyplinarne opracowanie wyników badań tzw. „milenijnych”, prowadzonych na terenie gnieźnieńskiego grodu w latach 1948-1953.
W ramach realizowanego projektu zaplanowano także badanie georadarem.
W ramach realizowanego projektu zaplanowano także badanie georadarem.
IMG
Spotkanie pt. "Bolesław Karpowicz i Zygmunt Karpiński"
W ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli”. Dedykowane ono było dwóm gnieźnianom, którzy po abdykacji cesarza Wilhelma 10 listopada 1918 roku przyozdobili czerwonymi flagami Rady Robotniczej gnieźnieński Ratuszu. Bolesław Kasprowicz gnieźnieński fabrykant i filantrop to człowiek, któremu miasto zawdzięcza wiele. Drugi bohater to Zygmunt Karpiński, który między innymi w czasach II wojny światowej z narażeniem życia ratował polski depozyt bankowy.
WYSTAWY
Historia znów trafiła na sklepowe witryny
Wakacje to dobry czas na poznawanie ciekawych historii, na przykład o początkach Polski. Można to robić na wiele sposobów. My proponujemy wystawę na witrynach sklepowych w różnych lokalizacjach w centrum Gniezna. Tworzą ją rysunki Tomasza Pląskowskiego, które w dowcipny sposób ilustrują mniej znane wątki z historii wczesnego średniowiecza.
IMG
Spacer przewodnicki po ulicy Farnej
Nasze Muzeum powraca do cieszących się wielkim zainteresowaniem, spacerów przewodnickich w gwarze „100 metrów historii”. Będzie to niepowtarzalna okazja na dotknięcie obyczajowości i tożsamości małego fragmentu Gniezna, nie tylko z przełomu XIX i XX wieku. W tej popularyzatorskiej formie – krótkiej wycieczki adresowanej nie tylko do mieszkańców Gniezna, nie zabraknie gwary i elementów humoru miejskiego, czy chwil grozy.
IMG
Wystawa "Przystanek: Targowisko"
Od 15 maja do 30 lipca na Targowisku przy ul. Warszawskiej w Gnieźnie "Przystanek: Targowisko" prezentowana była wystawa plenerowa o historii i współczesności tego miejsca, powstała w ramach "Interaktywnego Muzeum Gniezna 2021".
Dane kontaktowe
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl
NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382
PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816
Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl